12.7.2024
Počasí:
Během období se teploty pohybovaly velmi vysoko. Denní teploty často vyšplhaly přes tropických 30 oC a noční teploty se většinou pohybovaly okolo 15 oC. Srážek výrazně ubylo, vyskytovaly se pouze dne 15.7. a 24.7. (graf sondy Čejč).
Hodnotitel: Ing. Irena Bačová
Hibernal
Vývojová fáze: BBCH 79 (většina bobulí se dotýká, konec uzavírání hroznů)
Ošetření: kontaktní fungicid na bázi mědi, ve variantě s Albitem je pomocný přípravek Albit Max přidán k fungicidu v dávce 0,2 l/ha
Varianta A (bez Albitu):
V hroznu jsou bobule velikostně nevyrovnané. V hroznech se vyskytuje polyetiologické hráškovatění hroznů, ohodnoceno na stupeň 5. Jedná se o neúplný vývoj bobulí, vlivem nízkých teplot v době kvetení. Dále na hroznech se pravděpodobně vyskytuje i abiotické vadnutí hroznů révy, ohodnoceno na stupeň 7. Jedná se o poruchu, kdy dochází k zastavení vývoje hroznů, bobule tak zavadají a scvrkávají se. Třepina a stopečky bobulí jsou v době zavadání zelené. Dále na bobulích je patrný sluneční úžeh, který je způsoben intenzivním infračerveným zářením (vysokými teplotami). Ohodnoceno na stupeň 8. Zejména na mladých listech a dále i na hroznech se vyskytují příznaky plísně révy (Plasmopara viticola). Na listech na rubové straně skvrn zřetelná fruktifikace patogena. Napadení listů a hroznů ohodnoceno oba znaky na stupeň 7. Na některých keřích na bazálních částech letorostů se vyskytují podélné hlubší tmavé skvrny, které splývají a jsou způsobeny černou skvrnitostí révy (Diaporthe neoviticola), o které jsem již dříve informovala. Tmavě hnědé léze se vyskytují od 2. do 5. internodia. Slabě jsou napadeny i třapiny. Na letorostech se dále vyskytují podélné praskliny, z důvodu předešlých vlhčích podmínek, ze kterých letorosty intenzivně zesílily.
Varianta B (s Albitem)
V hroznech je patrná nižší nevyrovnanost bobulí oproti neošetřené variantě. Na hroznech je také pravděpodobně abiotické vadnutí hroznů révy, četnost je nižší, ohodnoceno na stupeň 8. Sluneční úžeh je také patrný na hroznech, ale je ho méně, z důvodu intenzivnějšího olistění keřů a hrozny jsou tudíž méně vystavené intenzivnímu záření. Vyskytuje se pouze na jednom hroznu. Napadení plísní révy je srovnatelné s neošetřenou variantou, horní mladé listy a hrozny ohodnocené obojí na stupeň 7. Na lézích z rubové strany také dochází k fruktifikaci patogena. I v této variantě se vyskytují keře, které jsou napadené černou skvrnitostí révy, ale léze vystoupaly do výšky 2. až 3. internodia a s nižší pokryvností napadení oproti neošetřené variantě.
Rulandské Modré
Vývojová fáze: BBCH 79 – 81 (většina bobulí se dotýká, konec uzavírání hroznů – začátek zrání, bobule se začínají vybarvovat dle barvy odrůdy)
Ošetření: kontaktní fungicid na bázi mědi, ve variantě s Albitem je pomocný přípravek Albit Max přidán k fungicidu v dávce 0,2 l/ha
Varianta A (bez Albitu):
V hroznech se výrazně vyskytuje polyetiologické hráškovatění hroznů. Na osluněné straně je výskyt slabší, ohodnoceno na stupeň 5 a na zastíněné straně je výskyt četnější, ohodnoceno na stupeň 2. Na jednom hroznu se vyskytuje pravděpodobně abiotické vadnutí hroznů révy. Jak jsem již v předešlé zprávě informovala, již v tuto dobu jsou velmi dobře patrné keře s příznaky napadení ESCA a virové svinutky révy (Grapevine leafroll associated). Plíseň révy se stále šíří po mladých listech a hroznech. Napadení mladých listů ohodnoceno na stupeň 5 a hroznů na 6. Dále na hroznech je padlí révy (Erysiphe necator) bez postupu, které se vyskytuje zejména na zastíněné straně. Povrch bobulí je pokrytý šedobílým myceliem patogena. Ohodnoceno na stupeň 5. V listech jsou patrné chodbičky, tzv. miny, které způsobují larvy vrtalky. Výskyt ohodnocen na stupeň 7.
Varianta B (s Albitem)
I v této variantě se vyskytuje polyetiologické hráškovatění hroznů, ale s rozdílem že abiotikóza se vyskytuje méně a není rozlišena četnost výskytu v osvětlené a neosvětlené variantě. Ohodnoceno na stupeň 5. Na jednom hroznu výskyt pravděpodobně abiotického vadnutí hroznů révy. Na jedné bobuli je výskyt slunečního úžehu. Příznaky ESCA a virové svinutky révy (Grapevine leafroll associated) se výrazně již také objevují. Napadení plísně révy na mladých listech je srovnatelné s neošetřenou variantě. Napadení listů na 5 a hroznů na 6. Padlí révy obdobně jak v neošetřené variantě bez postupu a ohodnoceno na stupeň 5. Tlak patogena je jak na osluněné, tak na stinné straně stejný. V listech je značný výskyt chodbiček (miny), způsobené larvami vrtalky. Napadení je četnější, ohodnoceno na stupeň 6.
Ryzlink Vlašský
Vývojová fáze: BBCH 77 (bobule se začínají navzájem dotýkat – začátek uzavírání hroznů)
Ošetření:
Varianta A (bez Albitu):
Bobule v hroznech jsou velikostně nerovnoměrné. Barva hroznů je světle zelená. Obecně nový nárust zelené hmoty je velmi slabý, ohodnoceno na stupeň 2. Velmi výrazné je silné popálení listové čepele od provedeného postřiku, došlo k silné nekrotizaci pletiva. Na listových čepelích je silně patrné sluneční poškození po intenzivním osluněním. Listy jsou na pohled matné, v místě oslunění pletivo prožlucuje a bude později nekrotizovat. Na listech révy je stále patrná nutriční porucha, která se dále prohlubuje. Projevuje se na starších listech, na čepeli mezi žilkami je patrné světle zelené zbarvení pletiv. Pravděpodobně se jedná o tzv. Mg-deficientní mezižilkovou chlorózou listů. Dále tzv. zelené práce ve vinohradu jsou prováděny mechanizovaně, což je méně šetrné a může dojít k velikým škodám na keřích jako např. odstřižení hroznů, jednotlivých bobulí nebo jednoletých výhonů. V hroznech se vyskytuje polyetiologické hráškovatění, ohodnoceno na stupeň 7. Na mladých listových čepelích výrazně postoupilo napadení plísní révy, ohodnoceno na stupeň 5. Na hroznech je napadení plísní neměnné, ohodnoceno na stupeň 6.
Varianta B (s Albitem)
Bobule v hroznech velikostně vyrovnanější a barevně mají tmavší zelenou barvu, navíc jsou větší, ve srovnání s neošetřenou variantou Albitem. Nárust nových zelených částí je výrazný, oproti neošetřené variantě, ohodnoceno na stupeň 5. Čepele listů mají tmavší zelenou barvu, ve srovnání s neošetřenou variantou. I v této variantě je patrná nutriční porucha Mg-deficientní mezižilková chloróza listů, která je méně výrazná oproti neošetřené variantě. V této variantě se také vyskytuje popálení listové čepele po postřiku a sluneční poškození, ale četnost výskytu je nižší. To je způsobeno vyšším olistěním. Napadení listů plísní révy je výrazně nižší oproti neošetřené variantě, ohodnoceno na stupeň 7. Napadení bobulí v hroznu plísní révy je neměnné, ohodnoceno na stupeň 7. V listových čepelích se ojediněle vyskytuje vrtalka.